Závilosti a její léčby PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Definice - abychom se nevymlouvali.

Závislý člověk = alkoholik, feťák, závislák/ užívá látku měnící psychiku přesto, že mu nadužívání způsobuje zdravotní, rodinné, sociální nebo pracovní problémy.

Patří sem teda v každém případě :alkoholik, který v podnapilém stavu bije doma ženu - byť jedenkrát…který propíjí finance určené na jiné rodinné věci…kuřák, který utratí poslední peníze na cigarety,…kuřák který už má z kouření zdravotní komplikace - vysoký tlak, cévy, a kouří dále… alkoholik, který pije, i když má nemocná játra….hulič marihuany který díky “povznesené náladě” řádně nestuduje…učitelka, která učí pod vlivem sedativ - léků na uklidnění - diazepam, Neurol Lexaurin, Hypnogen, Stilnox - pozor neplést s antidepresivy!!!…řidič byť pod vlivem malého množství alkoholu, protože tím svojí činností ohrožuje sebe i druhé/

V užívání legální drogy alkoholu, je Česká republika druhá na světě - to co se u nás pije není normální. Průměrný Svýcar by našeho průměrného Čecha považoval už za těžkého alkoholika.

Závislý teda není jenom člověk, který užívá legální drogu, v malém množství , ve svém volném čase, nebo pacient, který má drogu předepsanou a užívá ji uvědomělým lékařem jenom podle předpisu a jen po stanovenou dobu.

Psychicky aktivní látky: alkohol, pervitin, kokain, extáze, sedativa a anxiolytika, hypnotika /Diazepam, Neurol Frontin, Oxazepam, Hypnogen, Stilnox, Zolpidem, Lexaurin/, heroin, morfín, tabák - nikotin, halucinogeny - LSD, lysohlávky…a mnohé další přibývající díky drogovému průmyslu denně.

Co mozek?

Mozek je náš nejsložitější a nejjemněji fungující orgán. Psychoaktivní látky mění situaci v mozku na určitých receptorech - snímačích elektrických impulzů a v neurotransmiterech - biochemických poslech informací. Je to náš nejdrahocennější nejdokonaleji fungující hardware. Pokud si do něj dobrovolně dopravujeme drogy - znemožňující drobnou i větší regulaci, tento hardware si přechodně, a po delším užívání i trvale znehodnocujeme. Na trvalé znehodnocení těchto jemných regulačních funkcí stačí, abychom užívali drogu pravidelně krátkou dobu - heroin a pervitin i jednorázově, marihuanu několik týdnů, alkohol rok, nikotin půl roku- v dorostovém věku stačí malá pravidelná dávka, anxiolytika - léky několik týdnů….

Pokud mozek na drogu “zvykneme” , po vysazení drogy se objeví abstinenční symptomy - podrážděnost, nezvladatelná chuť na drogu, bránící nám v běžném soustředění, málo energie, třes, pocení, epileptické záchvaty, deprese.

Protože jsme si už receptory v mozku na drogu zvykli, nikdy se nám už tu naši drogu nepovede užívat “kontrolovaně” - že si dáme jenoho panáka, jednu cigaretu, jednoho jointa…

Užíváním drogy si ničíme samou podstatu lidskosti v nás.

Lidé užívající návykové látky se stávají méněhodnotnými v lidsky charakteristických črtách - v lásce, tvoření, přemýšlení, učení…

Co s tím?

Jak jsem si vysvětlili, pokud jsme už mozek zvykli na drogu, přeprogramovává se tento tak, že jedinou možností, jak napravit ještě něco je okamžitě, je od dané drogy doživotně abstinovat. Pokud bychom mu i v budoucnu poslali byť malé množství drogy, znovu si na závislost “vzpomene” a tuto ve velkém rozjede. Jestli mozek necháme od drogy “na suchu” jeho nasávací schopnost a přeprogramování člověka znovu směrem k droze je minimální. Zkuste si představit příklad s hadříkem na nádobí užívaným našich kuchyních. Když je úplne suchý, saje málo, jakmile je vlhký,nasaje velké množství utírané tekutiny.

Je proto životně extrémně důležité od drogy, která nám způsobila problém, doživotně absolutně abstinovat.

Jak může pomoci psychiatrie?

Psychiatr je specialista na lidský mozek a jeho funkce. Dokáže podle Vašich údaju, laboratorních výsledků vědět, jestli jste na droze závislí a dokáže vám pomoci v jediné možné cestě - v absolutní abstinenci. Pokud nejste rozhodnutí s drogou doživotně skončit, ani za psychiatrem nechoďte. Jsme v dnešní době poměrně přepracovaní a je to škoda našeho času. Jestli ale jste skutečně rozhodnutí s Vaší drogou se rozloučit nadobro - a věřte, že Váš život se nepozději do půl roku úžasne zkvalitní - je to pro Vás ten pravý odborník a neváhejte se objednat. Pomocí našich ambulantních nebo ústavních možností, psychoterapeutických, lékových…Vám úcinne pomůžeme od jakékoliv drogy i jakéhokoliv stavu závislosti. Nikdy není pozdě, je ale nutné a důležité chtít.

 

Hodně štestí přeje, MUDr. Monika Weimerová.