Psychóza a pracovní uplatnění PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Práce je základní lidskou potřebou. Pokud ji nemáme, hrozí nám pocity nenaplněnosti, nudy, neužitečnosti, zhoršování psychického stavu.

Psychóza může pracovní schopnost pacienta výrazně ovlivnit. V akutním stádiu, podobně jako u jiné těžké nemoci, je pacient práceneschopný. Při zlepšování se jeho pracovní schopnost postupně znovu obnovuje. Ve srovnání s jinými nemocemi se ale psychóza léčí mnohem pomaleji a pracovní neschopnost trvá mnohem déle. Průměrně je to několik měsíců.

Aby si pacient s psychózou pracovní schopnost zlepšil nebo udržel, je nutné aby udržoval základní pravidla psychohygieny:

» střídat pravidelně práci, odpočinek a zábavu v rovnoměrném rozložení

» dodržovat pravidelný spánek - cca 7-9 hodin denně ani více ani méně, nejlépe v pravidelném čase

» být přiměřeně i fyzicky aktivní - aspoň půl až jednu hodinu denně - aktivita by měla ale člověku působit radost a ne vyčerpání

» dodržovat pravidelnou stravu - hladovění (i za účelem zhubnutí) je stresem

» vyhýbat se činnostem náročným na dlouhodobé soustředění - může být i dlouhé řízení auta nebo dlouhý pobyt u počítače

Existují i práce, které psychiku  člověka (i nemocného) zlepšují. Základní charakteristikou takové práce je, že jsou výsledky ihned vidět. Většinou jde o manuální práce: vytváření něčeho hezkého a užitečného. Za pro psychiku nejzdravější jsou považovány povolání :kadeřník, krejčí, zedník, tesař, stolař, zahradník… Pro psychiku jsou náročná povolání se zátěží na zodpovědnost, na častý kontakt s lidmi, s hodně konflikty, často i monotónní jednotvárná práce.

Práce v noci je pro lidský organizmus velkým stresem a lidem léčeným pro duševní onemocnění se vysloveně nedoporučuje.

Psychóza může asi u 30% nemocných vést k invalidizaci, tj. že nemocný  pro zhoršený zdravotní stav nemůže trvale vykonávat výdělečnou činnost. To ale neznamená, že by nemohl pracovat vůbec. V obdobích dobrého stavu, stabilizace nemoci je doporučované, na zlepšení duševního zdraví, nějakou práci vykonávat - dobrovolně, nebo jako brigádu. Vždy je dobré dodržovat výše uvedené zásady.