Psychózy
Psychóza a pracovní uplatnění PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Práce je základní lidskou potřebou. Pokud ji nemáme, hrozí nám pocity nenaplněnosti, nudy, neužitečnosti, zhoršování psychického stavu.

Psychóza může pracovní schopnost pacienta výrazně ovlivnit. V akutním stádiu, podobně jako u jiné těžké nemoci, je pacient práceneschopný. Při zlepšování se jeho pracovní schopnost postupně znovu obnovuje. Ve srovnání s jinými nemocemi se ale psychóza léčí mnohem pomaleji a pracovní neschopnost trvá mnohem déle. Průměrně je to několik měsíců.

Celý článek...
 
Psychóza a rodina PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Když někdo z rodiny onemocní psychózou, je to vždy závažné narušení chodu rodiny. Psychózou často onemocní poprvé lidé těsně po dosažení dospělosti, kdy mají ještě těsné vazby na své vlastní rodiče.  Rodiče velmi špatné snáší změnu v chování potomka, nepřipouští, že by se toto mohlo stát právě jejich dítěti, někdy ho dokonce “brání” před ostatními, kdo by ho chtěli označit za nemocného.

Celý článek...
 
Psychóza a denní klinika PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Denní klinika - stacionář, je zdravotnické zařízení kam pacienti docházejí na léčení z domu denně v pracovní dny po nějaký čas- zpravidla 6-8 týdnů. Aby byla léčba úcinná, minimum jsou 4 týdny, maximum je zpravidla 12 týdnů, vše podle doporučení lékaře.

Celý článek...
 
Psychóza a hospitalizace PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Psychóza je závažné onemocnění. V akutním stádiu zasáhne do života pacienta tak, že tento není schopen ani odlišit, že je nemocný, žije v úzkosti z toho, co mu pozměněná psychika produkuje, podle toho se změní jeho chování. Je důležité, aby se z tohoto stavu co nejrychleji dostal.

Celý článek...
 
Psychóza a léky PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Vzhledem k tomu, že psychózy se vyskytují mezi lidmi v podstatě odjakživa, snažili se lidé si s nemocnými poradit. Často jim chtěli pomoct, často chtěli léčením zabránit, aby nemocní neublížili sobě nebo někomu druhému.

Celý článek...
 
Psychózy PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Psychózy jsou nejzávažnějšími duševními onemocněními. Jde o širokou skupinu nemocí, která je charakterizovaná hlavně tím, že duševní stav pacienta se zásadním způsoběm změní  a současně si pacient této změny není vědom, nebo je si jí sice vědom, ale považuje ji za zdravou přínosnou změnu. Říkáme, že pacient je k onemocnění nekritický. V akutním stadiu nemoci může být pacient dokonce nebezpečný sobě nebo někomu druhému. Nemoc vážně zasahuje téměř do všech oblastí života a život v průběhu trvání znehodnocuje.

Celý článek...