Relaxace
Úvodní informace PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Pro kohokoliv trpícího duševní poruchou ale i pro kohokoliv duševně zdravého nebo zdánlivě zdravého je velmi důležitá relaxace. Teď nemyslím, že relaxujete při nějakém výkonu na kole při běhání, při úklidu /i to se vyskytuje v naší populaci/ ale normální tělesné i duševní pasivní uvolnění, kdy necháme volný průběh našim emocím, prožitkům, myšlenkám, bolesti, radosti…

Celý článek...
 
Autogenní trénink – návod ke cvičení PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Autogenní trénink je metoda, která při pravidelném provádění přispívá k rychlému obnovení sil a k odstranění příznaků napětí a neklidu. Po dokonalém nacvičení umožňuje autosugestivní ovlivňování některých tělesných funkci a může pomoci i při odstraňování nevhodných návyků a dosahování žádoucích vlastností. Působí na příznaky, neodstraňuje ovšem příčiny napětí, ani příčiny organických nebo neurotických poruch.

Celý článek...
 
Progresivní svalová relaxace podle Jacobsona PDF Tisk Email
Napsal uživatel MUDr. Monika Weimerová   

Relaxaci procvičujeme dvakrát denně, asi 10 minut. Vyhraďte si na relaxaci místo a čas, kdy nebudete nikým rušeni. Napětí jednotlivých svalů by mělo trvat asi pět sekund, uvolnění 10 až 15 sekund. Snažte se co nejvíce procítit uvolnění. Po každé relaxaci ohodnoťte, jak moc jste se uvolnili, například hodnocením od 1 do 10. Můžete tak sledovat, zda-li je postupem času relaxace úcinnejší. Budete-li cvičit relaxaci dlouhodobě, stane se zdrojem síly pro Vaše duševní zdraví.

Celý článek...